≡ Menu

Steve Bannon röportajı

Irkçı, nazist, antisemit, faşist, alt-right’cı… Steve Bannon’ın pek çok ismi vardı. Kendisine yakıştırılanları ne onayladı, ne de inkâr etti. Bir yerde yazılı veya sesli röportajına rastlayamadık. Ama Trump’ın adından en çok bahsettiren danışmanıydı.

Nihayet 60 Minutes programı Steve Bannon’ı kamera karşısına oturtmayı başardı. Bunun için Beyaz Saray’daki görevinden ayrılmasını beklemek zorunda kaldılar. Bir söylentiye göre Bannon tekrar Breitbart’ın başına geçecek ve bu sefer Trump’a savaş açacaktı. Ben dahil bir kısmımız ise Bannon’ın siyasetin koridorlarından ve takım elbiselerden hoşlanmadığını, kavga adamı olduğunu, Beyaz Saray dışında Trump’ın ondan daha çok faydalanacağını düşündük. Sanırım böyle düşünenler olarak haklı çıktı.

Oldukça ilginç detaylarla dolu bir program oldu. Hepsini seyretmem diyenler için çarpıcı bölümlerden birini buraya ekleyeyim.

Pek çok enteresan söylem var röportajda. Benim altını çizmeyi önemli bulduklarım ise şunlar:

Antisemit olarak bize tanıtılan Bannon başında bulunduğu, ırkçı ve nefret söylemi yayıyor denilen Breitbart’ın Amerika’daki en İsrail yanlısı yayın organı olduğunu söylüyor.

Popülizm bütün dünyada ana akım medya tarafında pejoratif anlamda kullanılırken Bannon’ın göğsünü gere gere ”bizimki popülist bir hareket” demesi kulaklarda değişik bir tını oldu. 2020 seçimlerinin ülkeyi popülist sağın mı yoksa popülist solun mu yöneteceğini belirleyeceğini söylemeyi de ihmal etmedi Bannon.

Bannon ayrıca Trump’a karşı Beyaz Saray’da en büyük tehditin Cumhuriyetçiler’den geldiğini söylüyor.

Fakat asıl çarpıcı olan söylem şuydu: Steve Bannon, ”Milliyetçi Ekonomi” olarak belirledikleri siyasetin etnik kökeni, dini, ırkı ve cinsel yönelimi ne olursa olsun her Amerikan vatandaşını kapsadığını belirtti.

Röportajın tamamını buradan seyredebilirsiniz.

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment