≡ Menu

Sosyal medyadaki kadın düşmanlığı bitecek gibi görünmüyor

Sosyal medyada kadınlar arası rekabeti ve kadın düşmanlığını konu alan yazımda Demos’un ”Misogyny on Twitter” başlıklı çalışmasına referans vermiştim. Çalışmada, Twitter’da diğer kadınlara karşı orospu ve kaltak kelimelerini kullananların üç aşağı beş yukarı yarısı kadın olduğundan bahsediliyordu.

Demos’un çalışması 2014 yılından. Daha yenisini buldum. Sosyal medya analiz şirketi Brandwatch’ın çalışması, Twitter’da kadın düşmanlığı yapan kadınların oranının arttığını gösteriyor.

Wow! Twitter’da orospu ve kaltak kelimeleri kullanarak kadınlara yapılan her üç saldırıdan ikisi diğer kadınlardan geliyor.

Bu sonuç, en hafif ifadeyle, iç karartıcı. Durum umutsuz. Çünkü bugüne kadar yaygın olan inanış doğrultusunda ”zehirli erkeklikle” mücadele edip kazanırsak sorunun hallolacağı düşünülüyordu. Durum öyle gösteriyor ki, erkekler kadınlara orospu ve kaltak demeyi keserse bu hakaretlere uğrayan kadınların sayısını ancak 10’dan 6’ya düşürebileceğiz.

InternalIzed MIsogyny: Acaba problemİn bir yüzü de erkek yancılığı yapan kadınlar olabilir mi?

Yani kadınların cinsel özgürlüğünü tehdit olarak gören olan erkeklerin kökünü kazıyabilsek, bu erkeklerin yancılığını yapan kadınlar kendilerinden tavır değiştirebilir mi zamanla? Normale dönerler mi? Başka bir deyişle, feminizmin mutlak zaferi ile sonuçlanacak bir savaş, sonunda bize orospu ve kaltak kelimelerinin kullanılmadığı bir sosyal medya verebilecek mi?

Sosyal medyadaki (ve hatta IRL) kadın düşmanlığı tamamen erkeklerden kaynaklanıyorsa verebilir. Peki ya problem erkeklerden kaynaklanmıyor da cinsiyetler içi yarış, cinsiyetler arası savaştan daha fazla sözlü ve psikolojik şiddete yol açıyorsa? Yani feministler yanılıyorsa…

 

 

 

 

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment