M

Mağripli Çocuklar

Amerikalı ateist, nörolog, filozof ve yazar Sam Harris, 2006 yılında kendi sitesinde yayınladığı The Reality of Islam (1) başlıklı yazısında, önümüzdeki 25 senede İslâm’ın Fransa’da birinci din olacağını iddia etmişti. Harris’in bu iddiasının yoğun itirazlarla karşılaştığına eminim. Eleştirildiği için değil ama, çünkü eleştiriyi pek takacak biri değil, demek kendi aklı da sonradan kesmedi ki aradan 10 yıl geçtikten sonra yazısından o ifadeyi çıkarmak zorunda hissetti kendini. 

Belki de kehanetinin gerçekleşmesi için tanıdığı sürenin yarısından biraz azı geçtiği halde Fransa’daki müslüman nüfusunun toplam nüfusun ancak % 7,9’una tekabül etmesi Harris’in yazısında düzeltme yapmasına neden olmuştur.

Sam Harris, İslâm’ın Batı’da yayılması ile ilgili genel olarak şüphelerini muhafaza etse de müslümanların sayıca üstünlüğü önümüzdeki 10 senede alamayacaklarına ikna olmuşa benziyor. Ancak uyarayım, siz yetinmez de sağa sola tıklarsanız kafa karıştırabilecek başka bilgilerle karşılaşabilirsiniz. Çok çarpıcı rakamlar var aslında:

Mesela Fransa’da göçmen gençlerin (3) ayaklanma çıkararak 9000 arabayı yaktığı 2005 yılında doğan tüm çocukların % 26’sının hem anne hem de babasının Afrika’dan geldiğini biliyor muydunuz? Bu oranın 2010 yılında % 32’ye çıkmış olmasına ne dersiniz? Peki 2015’de neredeyse % 39’a fırlamasına? (4 ve 5)

Şimdi bir yerlere sıkıca tutunun: Kahve, kurosan, pastis, Eyfel, Şanzelize, müzeler, sanat, heykel ve filozoflar şehri Paris’te 2015 yılında doğan 100 çocuğun 74’ünün hem annesi hem de babası Afrika’dan geliyordu (6). Medya eliti olup yazdıklarını takip ettikleriniz, entelektüel bulup dinledikleriniz varsa, işte onların şu meşhur ”Paris’i yakan Mağripli çocukları” bunlar (7).

Pew’e göre müslümanlar 2030 yılında nüfusun çoğunluğunu oluşturmayacak Fransa’da. Ancak ateistler sağolsun, hristiyanlar azınlığa düşüyor 2050’de. (8)

Aslına bakarsanız Nassim Nicholas Taleb, azınlıkların (müslüman olsunlar, lgbt olsunlar, vegan olsunlar) toplumu kendilerine tabi kılmak için çoğunluğa geçmeye ihtiyaçları olmadığını , The Most Intolerant Wins: The Dictatorship of the Small Minority (9) başlıklı yazısında çok güzel açıklıyor. Azınlık, kendinde ahlaki üstünlük görüyorsa, toplumun genel değer yargısı da azınlık olana ahlaki üstünlüğü otomatikman vermeye meyilliyse… Kanımca Fransa’nın ve Avrupa’nın bize verdiği de böyle bir resim. Sessiz çoğunluğun direksiyonu geri alması ise hepimizin izlediği gibi bir hayli sancılı bir süreç. (10)

  1. Sam Harris: The Reality of Islam
  2. The Telegraph: Almost 1,000 cars torched around France on New Year’s Eve but government insists it ‘went particularly well.
  3. Wikipedia: 2005 French Riots
  4. Scribd: Le dépistage néonatalde la drépanocytoseen France
  5. Citoyens Et Francais: Drépanocytose : pour éviter la stigmatisation™, les associations demandent un depistage universel de « la maladie des Noirs »
  6. FDESOUCHE: Drépanocytose: la carte du grand remplacement mise à jour – Chiffres 2015 (Màj : projections pour les années à venir)
  7. Haber10: Paris’i yakan Mağripli çocuklar
  8. Pew Research Center: The Future of World Religions: Population Growth Projections, 2010-2050
  9. Nassim Nicholas Taleb: The Most Intolerant Wins: The Dictatorship of the Small Minority
  10. NBCNEWS: Rural America and a Silent Majority Powered Trump to a Win

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *