Make The Internet Great Again

Meowww! Xhhhhh… Tıssss…

Daha yeni başlamışken hemen magazin sitesi kıvamına da getirmek istemiyorum ama enteresan bir şeyin altını çizmek istedim: Türkiye sosyal medyasının aktivist kimliği ile tanınan renkli simalarından Kardelen Başak’ın bazı fotoğrafları dolandı bugün ortalıklarda.

Fotoğraflardan beğendiğim bir tanesini yazının kapağına eklemekte sakınca görmedim. Normalde privacy mevzularından ötürü hele de bildiğimiz tanıdığımız birinin fotoğraflarının ondan izinsiz bir yerlere koymak pek şık bir davranış olmazdı. Ancak pozlardan Kardelen’in kendine güvendiği ve fotoğrafların yayılmasından hoşnut bile olacağı sonucunu çıkarmak pek yanlış olmaz galiba. Bu nedenle Facebook arkadaşlığımıza da dayanarak yazıyı hoş bir “feminist armpit art by Kardelen” tablosu ile taçlandırmamda bir sakınca olmadığını umuyorum.

Sadede geleyim: Kardelen Başak’ın sosyal medyada her fırsatta gagalanmasında anormal bir şey yok. HDP aktivizmi yüzünden milliyetçi kanadın tepkilerini çekip hakaretlere uğraması hoş bir durum olmasa da artık bunun kaçınılmaz olduğunu kabul etmeliyiz. Asıl burada benim gözüme çarpan, bazı kadınların Kardelen’e verdiği tepkiler, ettikleri hakaretler.

 

https://twitter.com/figengediklii/status/849696233002323969

https://twitter.com/jeyn_doe/status/849941392528986112

Bu durum aklıma Demos’un ”Misogyny on Twitter” çalışmasını getirdi. Sanırım kadınlar arası rekabet, üzerinde daha çok durulması gereken bir problem. Hele de sosyal medyada.

Women are as almost as likely as men to use the terms ‘slut’ and ‘whore’ on Twitter.

Not only are women using these words, they are
directing them at each other, both casually and offensively

Yani Twitter’da diğer kadınlara karşı orospu ve kaltak kelimelerini kullananların üç aşağı beş yukarı yarısı kadın. Öyle ünlülerin, toplumun ortak nefret kaynağı olan kadın politikacıların arkasından falan da değil ha; direkt olarak birbirlerine karşı kullanıyorlar bu kelimeleri.

Yalnız kadınlara hakaret eden erkekler ve kadınların motivasyonlarının birbirlerinden farklı olduğunun altını çizmek lâzım.

Social psychologists Roy Baumeister and Jean Twenge report that it’s widely believed that men drive the “cultural suppression of female sexuality” — which could include shaming women for how they dress.

However, in reviewing the research, they make a persuasive case that it’s primarily women (often without awareness of their motives) who work to “stifle each other’s sexuality.”

This is right in keeping with research on female competition. While men fight openly — “Bring it! I will ruin you!” — women take a sneakier approach. As female competition researcher Tracy Vaillancourt explains it, women fight for their interests using
“indirect aggression,” like gossip, mean looks, disparaging remarks, and other underhanded tactics to “reduce the mate value of a rival.

AMY ALKON, APPLIED BEHAVIORAL SCIENCE AUTHOR

Erkeklerin kadınların cinselliğini kontrol altında tutmak için baskı yaptıkları genel bir kanıdır. Oysa biz çalışmalarımızda kadının cinselliğini kontrol altında tutmak isteyenlerin öncelikle diğer kadınlar olduğuna dair bulgulara rastladık. Erkekler çiftleşme (dating) piyasasında kendilerine rakip olarak gördükleri erkeklere direkt saldırıyorlar. Kadınlar ise daha sinsi metodlarla birbirlerini arkadan vurmaya bayılırlar. Açık saçık giyinerek kendini teşhir ettiğini düşündükleri diğer kadınlar hakkında dedikodu yaparak onların dating piyasasındaki değerlerini düşürmeye çalışırlar. Kadınlar arası rekabette uygulanan şiddet, endirekt bir şiddet. Erkeklerinki gibi vurma, kırma ile değil, tehdit, karalama ve hakaretle yapılan şiddet.

Hatırlayanlar olacaktır, bu benim geçen sene oldukça popüler olan ”am ekonomisi”   (pussyconomics) teorim ile örtüşüyor. Onu da bir ara detaylandırarak buraya koyayım.

Bu arada siz de kadınlar arası rekabet ile ilgili şu kaynaklara bir göz gezdirin.

Kadınlar, çekici kadınları işe almıyormuş.
Girl On Girl Crime: When Being Too Pretty Costs You The Job 

Sosyal medya, kadınlar arası rekabeti daha da sertleştirmiş.
Who’s the fairest of them all: Self comparisons with prettier peers hurt women the most on social media. 

Ortamda başka bir kadında dekolte gören kadının dengesi bozuluyormuş.
Women perceived a female target with visible cleavage more negatively than the same one with a modesty panel.

Am ekonomisi / Pussyconomics

This entry was posted in Blog and tagged , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir