≡ Menu

Boris Johnson ve Erdoğan üzerinden şehirli ve eğitimli Türkiyelilere küçük bir hatırlatma

Cumhurbaşkanlığı’nın twitter hesabından verilen Erdoğan’ın İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Jonhson’ı kabul edeceği haberini internetten bir arkadaşım “iki çıplak bir hamama yakışır” diye yorumlamış.

Erdoğan’ı hepiniz tanıyorsunuz, benim fazladan söyleyebilecek bir şeyim yok. Ama Boris Johnson’ın New York’ta sanatçı bir annenin ve yazar/siyasetçi bir babanın (Avrupa Komisyonunda çalıştı / co-chairman of Environmentalists for Europe) çocuğu olarak dünyaya geldiğini, European School of Brussels, Eton College (kuruluş 1440) ve Oxford Balliol College (kuruluş 1263) gibi prestijli okullara gittiğini, 1828’de kurulan The Spectator‘da redaktörlük, Daily Telegraph’da (bu da 160 yıllık bir kurum) köşe yazarlığı yaptığını biliyor muydunuz?

Yani önümüzde yüksek zekâlı, yetenekli, sanatkâr, entelektüel, iyi eğitimli bir aileden gelen, kendisi de çok iyi eğitim almış, büyük ihtimalle ana ve babası kadar da kafası çalışan bir adam var. Durun, bu kadarla kalmadı. Şair de Boris Johnson. Hem de The Spectator’s President Erdogan Offensive Poetry competition ödüllü bir şair.

Sadece saçı Trump’ı andırıyor ve Brexit’ci. Bir de muhafazakâr. Yani onu salak gibi gösteren seçmece fotoğraflarını çekip 140 karaktere sığabilecek yaratıcı ve karalayıcı başlıklar eşliğinde sunmak için ideal bir profil. Ana akım medya, sizin tıklarınızla patronlarını zengin edip artıklarıyla da yeteneksiz gazetecilerinin maaşlarını ödemek için hiç kaçırmaz Johnson gibilerini.

Türkiye’de son 15 yıl bir kısmımız için oldukça sorunlu geçti. Bunun farkındayım. Ancak Türkiye’de illâllah deyip yaka silktiğiniz muhafazakârlar ile Batı’nın muhafazakârlarını aynı kefeye koymayın. Tam aksine, sizin düşünce ve ifade özgürlüğüne, sekülerliğe, kadın ve erkek eşitliğine, lgbt haklarına olan hassasiyetlerinizi bugün Batı’da muhafazakârlar taşıyor. Sosyalistler, komünistler, feministler değil (lafta belki, ama uygulamada asla taşımıyorlar).

Mükemmel, eksiksiz veya örnek alınası olduğu için de söylemiyorum ama Batı’da görüp ‘bizde olsa’ diye iç geçirdiğiniz şeyler varsa, onların kurucusu ve koruyucusu Boris Johnson gibi insanlar. Justin Trudeau gibileri değil. Vitrine koyulan paketi satın almadan içini iyice kurcalayın.

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment