≡ Menu

Babadan zenginlik, anadan ise …

Trump’ın babasından ne kadar para aldığı konusunda net bir bilgi yok. 40 milyon dolar diyen var. 100 milyon, 200 milyon, 250-300 milyon dolar diyen var. Bugünkü serveti için Trump 10 milyar diyor. Forbes 4,5 milyar dolar olduğunu iddia ediyor. Bu doğruysa, demek sadece şansıyla üzerine konduğu baba parasını yaklaşık 100 katına çıkarmış Donald Trump. Hayırlı evlat.

Lâkin zenginin malını diline dolamakla hayatını sosyal medyada helak edenler arasında ”parasını faize koysaydı daha zengin olurdu” diyenler de az değil. Sen hiçbir şey yapmadın, sadece şanslıydın demek istiyorlar. Biraz daha altını kazırsak aslında söylemek istedikleri, kendilerinin Trump’dan daha zeki oldukları. Fakat babaları fakir işte. Lanet olsun. Bu kadar oluyor demeye getiriyorlar. Ben sınıfı geçecektim, hoca bıraktı beni. Boyum yetse, süper basketçi olurdu benden.

Evet, babadan zengin olmak bir avantajdır ama sende iş yoksa o milyon dolarları batırırsın. Bak mesela büyük ikramiyeyi kazananlar arasında yapılan bir araştırmaya göre turnayı gözünden vuranların yarısı aniden ellerine geçen o serveti 5 yıl içinde sıfırlamışlar. (3)

Zengin olmak marifettir. Zengin kalmayı başarabilmek daha büyük marifettir.

Ve unutmayalım: Tüm davranışsal edinimler/kazanımlar ve bunların sonuçları, zenginlik dahil, bir dereceye kadar kalıtsaldır. (2) / (4)

Peki babası fakir olan ne yapsın? Umarım analarının götü güzeldir onların da.

Mama Got Ass (She Get It From Her Mama)

 

Politifact Did Donald Trump inherit $100 million?

Forbes The Definitive Net Worth of Donald Trump

Offsetting Behaviour: Wealth heritability

Statistic Brain Lottery Winner Statistics

Genetic Literacy Project Wealth, IQ and genes

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment