≡ Menu

Aşırı sağ ne kadar aşırı, ne kadar sağ?

İsveç public service’inde çıkan habere göre ülkede göçmen kadınların %10’u ‘aşırı sağcı’ denilen İsveç Demokratları’nın (Sverigedemokraterna) seçmen tabanına dahil. Erkeklerde bu oran %15. Partinin genelde oy oranı %20 civarında.

Anket sonuçları utangaç seçmen faktörünü dışarda bırakıyor tabii. Aksi halde yarın bir seçim olsa İsveç Demokratları’nın %25’i bulması sürpriz olmazdı. Parti 2 seçim döneminde %6’dan %20’lere geldi. 2014’de göçmen kadınların % 1,6’sı, erkeklerin ise %2,5’u bu partiye oy veriyordu.

Ulusalcı çizgide olduğu halde ana akım medya tarafından ısrarla Nazi partisi olarak lanse edilen İsveç Demokratları’nın göçmenlerden oy toplaması uzun vadeli bir yatırımın sonucu gibi görünüyor. Yerel bir gazetenin 2010 yılındaki haberine göre de Stockholm’da hristiyan Süryani nüfusu ile bilinen Södertälje belediyesine “Nazi partisinin” (tırnak içinde) 8 aday gösterdiğini, bunlardan birinin Finlandiya kökenli, dördünün ise Ortadoğu kölenli olduğunu okuyoruz.

Merkez sağ partide siyaset yapan bir tanıdığım var, eşcinsel. Eşi Türk. Geçen hafta partisini bırakıp İsveç Demokratları’na geçti. Bildiğim kadarıyla gay(ler)’den başka partinin yönetim kadrosunda bir iki yahudi de var. Bir tanesi partinin sözcüsü Paula Bieler. Polonyalı bir ailenin kızı. Partinin ekonomi politikası ortanın solu, genel politikası da bana sorarsanız klasik sosyal demokrasi olarak tanımlanabilir.

Kimsenin, özellikle de eleştirenlerin okumadığını tahmin ettiğim göçmen ve mülteci politikasını özetlersem: Savaştan kaçanlara öncelikle savaş bölgelerine yakın yerlerde yardım etmeyi öngörüyor. Bunun dışında İsveç’in mülteci almasına karşı değiller, ancak çok sınırlı sayıda ve sadece Birleşmiş Milletler mülteci kamplarına kayıtlı mültecileri almak istiyorlar.

İyi bildiğimizi sandığımız şeyleri arada bir check edelim diye not düşmüş olayım.

Aşağıdaki gazete kupüründe ise Stockholm’ün banliyölerinden biri olan Märsta’da yaşayan Nijeryalı Chinedu Ikechukwu’nun büyükşehir’de ulusalcı İsveç Demokratları’na oy bastığı yazıyor. Seçim gününü de beklememiş. Erkenden atmış oyunu. 2011’de Nijerya’daki savaştan kaçarak İsveç’e mülteci olarak gelen Ikechukwu, İsveç’in geleceğini düşünerek daha fazla mülteci ve göçmen alınmaması gerektiğini ifade ediyor. Aksi halde bir felakete gideriz, diyor.

Avrupa'da ırkçı partiler yükselişte

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment